Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

2

Bitki Besleme,Yetiştirme ve Bitki Koruma Eğitimi 18 Aralık 2019’da İzmir Tire’de Ramada Otelde yapıldı.

Bitki Besleme ve yetiştirme konularında eğitimi Batı Peyzaj A.Ş. firmasının sahibi Kemal KIZILCA, Bitki Korume ve bitki sağlığı konusunda eğitimi ise Ercan BİLGİN, verdi.

İzmir üyelerimizin yoğun katılımıyla gerçekleşen eğitimde açılış konuşmalarını SÜSBİR Başkanı Ahmet DÜNDAR ve TÜRKTOB Başkanı Savaş AKCAN yaptı.

SÜSBİR Başkanı DÜNDAR Konuşmasında, yapılan bu eğitimlerin çıkış noktasının 2 yıl önce başlattığımız Kümelenma çalışması kapsamında yapılan anketlerde üyelerden gelen eğitim talepleri olduğunu söyledi. Yalova, Bursa ve Sakarya’dan sonra İzmir’de yapılan bu toplantının genel,güncel, üretimde karşılaşılan sorunlara destek olmak amacıyla yapıldığını vurguladı.

Piyasa şartlarının zorlaşmasıyla birlikte kaliteli üretimin öneminin daha da arttığını kaliteli üretim için de sağlıklı bitki üretmenin ilk şart olduğunu vurgulayan DÜNDAR, bu eğitimlerle sağlıklı bitki ve kaliteli üretime de katkı sağlanacağının altını çizdi. Vakit ayırıp eğitime katılan tüm firma sahiplerine ve çalışanlarına ayrıca teşekkür eden DÜNDAR, bu eğitimlerin diğer iller de devam edeceğini belirtti.

TÜRKTOB Başkanı Savaş AKCAN, konuşmasında, Belediye alımlarının da azalmasıyla daralan iç pazardan ve bununla birlikte ihracatın daha da önemli bir hal almasından bahsetti. Körfez ülkeleri ve Orta Doğu ülkelerinin yüklü bitki alımları yaptığını ve ihracat pazarı olarak önemli noktalar olduğunun altını çizdi. Avrupa’da genç nüfusun sektöre olan ilgisinin azalmasıyla işletmelerin kapandığını ve bununla birlikte üretimlerinin azaldığını dile getirdi. Bu konjüktürde Türkiye’nin sektör olarak önünün açık olduğunu vurgulayan AKCAN, Türkiye’nin Orta Doğu ve Körfez ülkeleri için tedarik bölgesi olacağını belirtti. Sektör olarak bizim de bu tedarikler için kaliteli üretim yapmamızın şart olduğunu vurguladı. Yapılacak kaliteli ve standart formla üretilen bitkilerin dünyada Pazar bulmadaki önemini anlattı.

İzmir’in çeşitli ilçelerinden gelen çok sayıda SÜSBİR üyesi firma sahipleri ve çalışanları eğitimi dikkatle takip etti. Eğitim son kısmında katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla tamamlandı.