Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

cimcalistayi

Ege Üniversitesi Çim Uygulama ve Araştırma Merkezi koordinasyonunda 26 Aralık’ta İzmir/Bayındır’da düzenlenen Çalıştay’a çok sayıda özel sektör temsilcisi, Belediye, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü temsilcileri ile Üniversite temsilcileri katıldı. Çalıştay’a SÜSBİR adına Başkan Ahmet DÜNDAR ve Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç KOÇAROĞLU katıldı.

Çalıştay’da aynı zamanda panelist olan SÜSBİR Başkanı DÜNDAR, yaptığı açılış konuşmasında SÜSBİR’ in bağlı bulunduğu mevzuatı anlattı. SÜSBİR’ in süs bitkileri sektöründe tek kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olduğunu vurgulayan DÜNDAR, süs bitkileri üreticiliğinin de artık bir meslek olarak tanımlandığını belirtti. Çim üreticilerinin süs bitkisi üretici belgesiyle yetkilendirildiğini bu sebeple de süs bitkisi üreticilerinin yararlandığı tüm avantajlardan çim üreticilerinin de faydalandığını söyledi.

Özellikle Yüksekokul öğrencilerinin iş hayatına girmesiyle ilgili sektörün ihtiyacını vurgulayan DÜNDAR, öğrencilere en önemli konunun kendilerini iyi yetiştirmek ve geliştirmek olduğunu söyledi. Bir an önce iş hayatına atılmalarını ve ücret kriterini arka planda tutarak ilk kriterlerinin işletmelerde kendilerini geliştirmek olması gerektiğini ve sektörün yetişmiş elemana çok fazla ihtiyaç duyduğunu belirtti.

DÜNDAR konuşmasında, Bayındır Çiçek Üreticileri Kooperatifi’nin yaptığı ıslah çalışmalarının önemine de değindi. Özel sektör eliyle yapılan ıslah çalışmalarının sektör için çok değerli olduğunu ve bu çalışmaların artması gerektiğini belirtti.

Bayındır’da kurulacak olan süs bitkileri organize tarım bölgesini sektörün çok önemsediğini, bu projenin hayata geçmesinde Sayın Kaymakam ve Sayın Belediye Başkanı’nın da desteklerini beklediğimizi söyledi.

Sektörün siyasetten ayrı değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan DÜNDAR, ‘’Sektörün artık siyaset üstü kalarak iyi üretimle desteklenmesi ve büyümesi gerekiyor.’’ Dedi.

Oturumun soru cevap kısmında, elektrik kullanımının desteklenmesi ve Çim üretiminin TARSİM kapsamına alınması konusunda gelen sorular üzerine Başkan DÜNDAR, Süs bitkileri sektörünün tamamının benzer sorunları olduğunu, SÜSBİR’in çalışmalarıyla süs bitkilerinin TARSİM kapsamına alındığını Çimin de değer tanımıyla bunun yapılabileceğini, bu sorunların çözümü için de çalışmalarımızın, görüşmelerimizin devam ettiğini söyledi.

Ziraat Bankası kredileri ile ilgili gelen bir soru üzerine DÜNDAR ‘’ SÜSBİR’ in çalışmalarıyla 2017 yılında Doğal çim ve doğal rulo çim Ziraat Bankası düşük faizli krediler kapsamına alındı. Artık Çim üreticileri de düşük faizli kredilerden yararlanabiliyor. Kredi miktarlarının yükseltilmesi ile ilgili de çalışmalarımız devam ediyor.’’ dedi.

Sektörümüzün önemli bir kolu olan doğal çim ve rulo çim adına yapılan bu çalıştay için Ege Üniversitesi Çim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne teşekkür eden DÜNDAR, konuşmasının sonunda, sektörün her alanında olduğu gibi çim alanında da emek yoğun iş gücüyle çalışan üreticilerimizin sorunlarının çözümleri için çalışmaya devam ettiğimizi vurguladı.