Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

adana55

Bitki Besleme ve yetiştirme, Bitki Koruma ve bitki sağlığı konularında eğitimi Ercan BİLGİN verdi.

Eğitime Adana, Mersin, Osmaniye ve Kahramanmaraş’dan çok sayıda üyenin yanısıra Adana ve Mersin Büyükşehir Belediyeleri ile Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden temsilciler de katıldı. SÜSBİR adına toplantıya SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar, SÜSBİR Yönetim Kurulu üyesi İsmail Hakkı KOCAOĞLU ve TÜRKTOB Hakem Heyeti üyemiz Ahmet ÖZDEMİR katıldı.

Yoğun katılımla gerçekleşen eğitim toplantısının açılış konuşmasını SÜSBİR Başkanı Ahmet DÜNDAR yaptı.

 DÜNDAR Konuşmasında, yapılan bu eğitimlerin çıkış noktasının SÜSBİR Yönetiminin belirlediği misyon doğrultusunda üyelere faydalı olmak, talepleri yerine getirmek, daha işler bir Birlik haline gelmek düşüncesinin olduğunu vurguladı. Ayrıca 2 yıl önce başlattığımız Kümelenma çalışması kapsamında yapılan anketlerde üyelerden gelen eğitim talepleri içerisinde en çok istenen eğitimin üretime dayalı eğitiler olduğu ve bu konuda da başlangıcın bitki sağlığı ve bitki koruma yöntemleri eğitimi olduğunu belirtti. Yalova, Bursa, Sakarya,İzmir ve Antalya’dan sonra Adana’da yapılan bu toplantının asıl amacının üretimi destekleyerek üreticilerin ticaretine katkı sunmak olduğunu dile getirdi.

Piyasalarda yaşanan ekonomik sıkıntıların sektöre ciddi bir yansıması olduğunu söyleyen DÜNDAR, Belediyelerin alımlarının azalmasıyla sektörde yeni Pazar arayışları ortaya çıktığını vurguladı. Bu yeni pazarların ihracat ve iç pazarda da perakende sektörü olduğunu söyleyen DÜNDAR, bu pazarlarda ilerleyebilmek için kaliteli üretimin ilk şart olduğunu vurguladı. Kaliteli üretimin de sağlıklı bitkiyle başladığını belirtti.

SÜSBİR’in ihracatı desteklemek için yaptığı faaliyetlere de değinen     DÜNDAR, Avrupa’nın en büyük süs bitkileri fuarı olan IPM Essen’de bu yıl SÜSBİR Üyeleriyle açılacak Türkiye Standından bahsetti.

SÜSBİR Portal’ ın da ihracattaki önemini vurgulayan DÜNDAR, Portal’ ın tüm üreticilere fırsat eşitliği sunan bir platform olduğunu söyledi. DÜNDAR’’ Portal sektörün sadece Türkiye’ye değil Dünya’ya açılan kapısı’’dedi. Yurt dışındaki firmaların da SÜSBİR Portal üzerinden Türkiye’de hangi bitkilerin yetiştirildiğini görebileceklerini firmalarla iletişime geçerek alım yapabileceklerini dile getirdi.

Ayrıca ihracat konusunda Alım Heyetleri yaptığımızı da vurgulayan DÜNDAR,İstanbul Flowershow’da getirilen alım heyetlerinin artarak devam edeceğini bildirdi.

Yapılan bu eğitim toplantısının faydalı olması temennilerini sunan DÜNDAR, tüm katılımcılara vakit ayırıp geldikleri için teşekkür etti.