Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

ena

Her yıl olduğu gibi bu yıl da SÜSBİR ‘in üyesi olduğu ENA (Avrupa Fidanlıklar Birliği) Genel Kurulu IPM Essen’de 30 Ocak’ta yapıldı.

Türkiye adına toplantıya SÜSBİR Yönetim Kurulu Üyesi ve SÜSBİR ENA Temsilcisi Umut Sakarya katıldı.

Genel kurulda gündem maddeleri görüşüldü ve oylanarak karara bağlandı.

Genel gündem konuları içinde Türkiye için oldukça önemli olan Avrupa’ya bitki ihracatı konusu görüşüldü. Türkiye’nin de içinde olduğu üçüncü ülkelerden AB’ye girişi yasaklanan 35 Yüksek riskli bitki için Bakanlığımızın SÜSBİR’in de katkılarıyla 4 bitki için savunma dosyasını hazırlayıp Avrupa Komisyonuna sunduğu ve diğer bitkiler içinde savunma dosyalarının hazırlık aşamasında olduğu bilgisi ENA Üyelerine verildi. Ayrıca Avrupa Birliği karantina mevzuatında yapılan yeni bir değişiklikle artık üçüncü ülkelerden topraklı bitki girişinin yasaklandığı, bu durumun Türkiye için oldukça önemli olduğu konusu Umut Sakarya tarafından gündeme getirildi.

Konuyla ilgili diğer ülkeleri de dinleyen ENA Yönetim Kurulu ve Genel Sekreteri, Avrupa Komisyonu ile bu konuda görüşme yapacaklarını ve Türkiye için nasıl bir muafiyet sağlanabilir yada ek şartlarla bitki girişi sağlanabilir mi konusunda bilgi alıp bizleri bilgilendireceklerini söylediler.

ENA üye ülkeleri, bu konuda Türkiye’nin yanında olduklarını ve bu uygulamanın Türkiye ile ticarete engel olacağını ve bu durumdan duydukları endişeleri dile getirdiler.

Türkiye’nin yüzünü ihracata döndüğü bu günlerde getirilen bu yasakların kaldırılması, muafiyetlerin alınması veya en azından şartların makul ölçüye çekilerek ihracatın gerçekleştirilmesine izin verilmesi için SÜSBİR olarak çalışmalarımız devam edecektir.