Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

13 Ekim Perşembe günü yapılan açılışla kapılarını açan fuar 16 Ekim Pazar gününe kadar İstanbul Fuar Merkezinde devam edecek.

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet DÜNDAR açılış töreninde yaptığı konuşmada, öncelikle katılımcılara ve ziyaretçilere fuara katılımlarından dolayı teşekkür etti. Kısa süre içerisinde gerçekleşen bu 3. Sektör fuarına katılımın yine çok yoğun olduğunu, bu durumun sektörün bir arada olma duygusuyla ortaya çıktığını vurgulayan DÜNDAR, fuarın tüm katılımcılara hayırlı olması temennisinde bulundu.

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet DÜNDAR konuşmasında, sektörün sorunlarını dile getirdi. Özellikle KDV konusunda indirim talebimizi yineleyen DÜNDAR, Avrupa’da düşük KDV oranlarıyla yapılan üretimle, üreticilerimizin %18 KDV ile ürettikleri ürünlerin rekabet etmesinin zor olduğunu söyledi. Son 3 yılda ihracat fazlası gittikçe artan bir sektör olarak destek beklediğimizi, KDV %18 iken bile 85 milyon dolar ihracat fazlası veren sektörün KDV’nin düştüğü takdirde ihracatının çok daha fazla artacağını vurguladı. Yüksek KDV’li ürünün maliyetinin de yüksek olduğunu dile getiren DÜNDAR, KDV indirim müjdesini sektör olarak beklediğimizin altını bir kez daha çizdi.

Sektörümüzün en büyük sorunlarından biri olan arazi sorununu da dile getiren DÜNDAR, yürürlüğe giren, atıl orman alanlarının sektöre tahsisini içeren kanunun uygulamaya geçmesini beklediğimizi vurguladı. Üreticilerimizin yer tahsisini kiralama yoluyla yapıp, üzerine yatırım yapıp, işletmesini kurmasının bu ekonomik şartlarda çok zor olduğunu söyleyen DÜNDAR, devlete ait kullanılmayan alanların sektöre tahsis edilerek en azından arazi masrafları yükünün azaltılmasının sektörü teşvik edeceğini belirtti.

Sektörümüzün bir başka sorunu olan kayıt dışı çalışan yabancı uyruklu işçiler olduğunu söyleyen DÜNDAR, bu çalışan işçilerin kayıt altına alınmasının hem devletimiz açısından hem de haksız rekabetin önlenmesi açısından önemini dile getirdi.

İstanbul Tarım ve Orman İl Müdürü Ahmet Yavuz KARACA konuşmasında, sektör adına SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet DÜNDAR ‘ın dile getirdiği sorunları Sayın Bakana mutlaka ileteceğini belirtti.

Açılışın ardından SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet DÜNDAR, İl Müdürü Ahmet Yavuz KARACA ve diğer protokol üyeleri ile birlikte stantları ziyaret etti.