Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

SÜSBİR’in üyesi olduğu ENA (Avrupa Fidanlıklar Birliği)’nin her yıl farklı bir üye ülkede yapılan Yaz Genel Kurulu, bu yıl SÜSBİR ev sahipliğinde İstanbul’da yapıldı. Genel Kurul programı, 15 ülkeden gelen 30 delegenin katılımıyla 25-28 Haziran 2023 tarihlerinde gerçekleşti.

 

Programın 1. Gününde Kalamış Wyndham Otel’de Genel Kurul toplantısı yapıldı. Toplantıda gündem konuları kapalı oturumla görüşüldü. Yönetim Kurulu seçiminin yapıldığı toplantıda, oy birliği ile Yönetim Kurulu Başkanı olarak Hollanda delegesi Henk Raaıjmakers ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak Belçika delegesi Van Hulle Tim seçildi. SÜSBİR’i temsilen toplantıya SÜSBİR Yönetim Kurulu üyesi ve ENA Temsilcisi Umut Sakarya katıldı.

Toplantının ardından, İstanbul ve ülkemiz için çok kıymetli bir değer olan, Dünya’nın tek otoyollar arasına kurulu Botanik Bahçesi olma özelliğine sahip Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ziyaret edildi. Ziyaret sırasında Botanik Bahçesinin tarihçesinin anlatıldığı tanıtım filmi izlendi ardından Botanik Bahçesi Müdür Yardımcısı ve Bahçecilik Bölümü Başkanı Salih Sercan Kanoğlu eşliğinde botanik bahçesi gezildi.

Programın devamında İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Alibeyköy Fidanlığı ziyaret edildi. Heyeti Teknik Genel Müdür Yardımcısı İsmail Akyol karşıladı. Katılımcılara, İstanbul metropolünün peyzaj çalışmaları, üretimden uygulamaya kadar kapsamlı bir sunumla anlatıldı. Ardından fidanlık ve Bahçe Market gezildi.

Ziyaretlerden sonra Boğaz turu eşliğinde bir akşam yemeği ile heyete İstanbul tarihi anlatıldı. Akşam Yemeğinde SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan konuşma yaptı. Katılımcılara SÜSBİR adına hoş geldiniz dileklerini ileten Akcan, böyle bir organizasyonda Türkiye’yi temsil etmekten duyduğu onur ve mutluluğu dile getirdi. SÜSBİR olarak yaklaşık 1.000 üyemiz ile üretimde geldiğimiz noktayı ve ihracatçı bir sektör olduğumuzun altını çizen Akcan, yapılacak saha ziyaretlerinde üretimin kalitesini ve çeşitliliği göreceklerini, bu ziyaretin ticari anlamda da iş birliği sürecine katkısı olacağını belirtti. Akcan, tüm katılımcılara geldikleri için teşekkür etti ve programın iyi geçmesi temennisinde bulundu.

Heyet, programın 3. Gününde Türkiye’nin en önemli dış mekan ve özellikle ağaç üretim merkezi olan Sakarya Bölgesini ziyaret etti.

Sakarya’da ilk olarak Sakarya Botanik San. Ve Tic. A.Ş. fidanlığı ziyaret edildi. Heyeti firma yetkilisi Mehmet Akif Bağce karşıladı. Yetkililer, dış mekan ağaç ve çalı üretimleri konusunda tecrübeli, ihracat hacmi yüksek olan firmalarını tanıttı. Ardından üretim tesisini gezdirerek, katılımcılara üretimleri ve ürün deseni hakkında bilgiler verdi.

Sonrasında Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kurulan SATSO A.Ş bünyesindeki Sakarya Doku Kültürü Laboratuvarı ziyaret edildi. Süs bitkileri doku kültürü üretimi konusunda teknik bilgilerin aktarıldığı laboratuvar gezisinde, heyet doku kültürü çalışmalarını yakından inceledi. Doku kültürü ihracatının başladığını belirten yetkililer Türkiye’de ve dünyada doku kültüründe yetiştirilen ürünlere ilginin günden güne arttığının altını çizdi.

Son olarak üyelerimizden Ada Plant Fidanlık Üretim Ve Tic. A.Ş. fidanlığı ziyaret edildi. Firma yetkilileri Yasin Otuzoğlu ve Nesrin Otuzoğlu’nun firmanın kuruluşundan bu yana tarihçesini anlattıkları sunumla başlayan ziyaret üretim alanlarının görülmesi ile devam etti. Sektörde öncü firmalardan olan Ada Plant Fidanlık Üretim Ve Tic. A.Ş’nin standardizasyon çalışmaları ve kaliteli üretim misyonuyla ürettikleri ürün desenlerinin çeşitliliği heyet tarafından oldukça ilgi gördü.

Programda, misafirperverlikleriyle bizleri onurlandıran, ülkemizi ve sektörümüzü en iyi şekilde temsil eden üyelerimize ve ziyaret edilen kurum kuruluşların yetkililerine bir kez daha teşekkür ediyoruz. SÜSBİR olarak üyesi olduğumuz uluslararası kuruluş ENA(Avrupa Fidanlıklar Birliği) üyelerini ağırlamaktan onur duyduk.