Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

Bu yıl 3.’sü düzenlenen Flora EXPO Antalya fuarı açılışı 25 Ekim’de yapıldı. Açılışta TÜRKTOB Başkan Yardımcısı ve SÜSBİR Başkanı Savaş AKCAN açılış konuşması yaptı.

Akcan konuşmasında, 2020’den bu yana yaşadığımız Pandemi, Rusya -Ukrayna savaşı ve son günlerde yaşadığımız İsrail-Filistin savaşının dünyada yarattığı genel sıkıntıların ülkemizde yarattığı sorunlara karşın sektörümüzün büyük bir mücadele verdiğinin altını çizdi.

Özellikle dünyada küresel ısınma ve iklim kriziyle mücadelede sektör olarak fayda sağlamaya çalıştığımızı belirten Akcan, bununla birlikte ülke ekonomisine de katkı sağlamayı hedeflediğimizi dile getirdi. Bunun yanında, şuanda herkesin gündeminde olan iklim krizi ile mücadelede ana sektör olan süs bitkileri sektörünün en önemli sorununun KDV sorunu olduğunu belirtti. Bitkisel üretim içerisinde KDV oranının %20 olan tek sektör olduğunu dile getiren Akcan, ayrıca kalitede dünya standartlarında üretimin yapıldığı sektörümüzde maliyetler konusunda sıkıntılar yaşadığımızı, öngörülemeyen ekonomik şartlar sebebiyle sektörümüzün çok ciddi sorunlar yaşadığını belirtti ve bu konularda ilgililerden destek istedi.

İhracat rakamlarımızın bu sıkıntılı süreçlere rağmen her geçen gün yükseldiğini belirten Akcan, sektörümüzün ve ülkemizin potansiyelinin bu rakamların çok üzerinde olduğunu, sektörün ihracat anlamında da daha iyiye gitmesi için yetkililerden destek beklediğimizin de altını çizdi.

Akcan, fuarın tüm sektöre hayırlı olması temennisiyle konuşmasını bitirdi.

Açılış konuşmaları ardından Başkan Savaş Akcan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüneken ile birlikte standları ziyaret etti.

SÜSBİR’in stand ile katılım sağladığı Flora EXPO Antalya 28 Ekim’e kadar devam edecek.