Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

turkish  english

Bu yıl 18.’si düzenlenen, 2-5 Kasım 2023 tarihleri arasında devam edecek olan Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi açılışı bugün yapıldı.

 

Açılışta SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Savaş AKCAN açılış konuşması yaptı. AKCAN konuşmasında, 2022 yılı verilerine göre ihracatçı bir sektör olan süs bitkileri sektörünün ülke ekonomisine ihracatla 80 milyon dolarlık bir değer kazandırdığının altını çizdi. AKCAN, 2018’e kadar ithalatçı olan sektörümüzün, üretimlerimizin kalitesindeki artış ve ürünlerimizin dünya pazarlarında talep görmesiyle birlikte ihracatçı konuma geçtiğini dile getirdi. Bununla birlikte AKCAN, yıllara sair üretim yapan ve bu üretim için yıllar içerisinde ciddi yatırım maliyetleri olan üreticilerimizin en önemli sorununun KDV olduğunu belirtti. Bitkisel üretim içerisinde %20 KDV oranı olan başka bir sektör olmadığının altını çizen AKCAN bu KDV’nin, üreticilerin üzerinde yıllara sari üretimde büyük bir maliyet oluşturduğunu dile getirdi. İklim krizi ve küresel ısınmayla mücadelede en önemli sektör olan süs bitkileri sektörünün KDV oranının düşürülmesi için tüm yetkililerden desteklerini istedi.

AKCAN ayrıca, 60 bin dekar alanda üretim yapmakta olan sektörümüzün ülkemize, 12 ay boyunca doğrudan 300 bin dolaylı olarak 500 bin istihdam yaratan büyük bir yeşil endüstri olduğunu da vurguladı.

Bu yıl 18.’si düzenlenen bu serginin, 18 yıldır devam etmesinde emeği geçen tüm paydaşlara teşekkürlerini ileten AKCAN, her geçen yıl büyüyen serginin tüm katılımcılara hayırlı olması temennisiyle konuşmasını bitirdi.

Açılış töreninin ardından stant ziyaretleri yapıldı.